İşkenceden korkan damat bakın ne yaptı?

Manisa'nın Yuntdağı yöresine özgü geleneksel eğlencelerinden "düğün işkencesi" nedeniyle korkup kaçan damat, evine döndü.

Eklenme Tarihi : 21.11.2017 08:59

Yunusemre ilçesi Yağcılar Mahallesi'nde "düğün işkencesi"nden korktuğu  için kaçan ve daha sonra evine dönen 26 yaşındaki Ferhat Balaban, AA muhabirine  açıklamada bulunarak, kendi başlattığı geleneğin kurbanı olduğunu anlattı.

Kendi aralarında başlattıkları ve evlenen tüm damatlara uygulanan  "düğün işkencesi"nin fikir babası olduğunu söyleyen Balaban, "Bu geleneği benimle  aynı yaşlarda olan köyümüzün gençleri ile 7 yıl önce başlattık. Çok zorlu bir  parkurdan geçen damat adayı parkuru bitirdikten sonra kendisine yemek verilip  gelinle baş başa bırakılıyor." dedi.
 
"Düğün işkencesi"nin zorluklarında da bahseden Balaban şunları  kaydetti:
 
"İlk önce ayakları çimento dolu tenekeye batırıp ardından ahırda  koyunlarla yürütüyoruz. Daha sonra sokakta süründürüp soğuk su ile fırçalarla  yıkıyoruz. Üzerlerine alçı boya ve un döküyoruz. Tüm bu uygulamaları geçtikten  sonra hamama götürüp, yemek yedirip gelinle baş başa bırakıyoruz."
 
Gelini eve bıraktıktan sonra Menemen üzerinden İzmir'e kaçtıklarını  belirten Balaban, "Düğün öncesi ben bunu sağdıçlarıma yapmıştım. Onların da bana  yapacağını tahmin ettiğim için bir akrabamı ayarladım. Gelini eve getirdikten  sonra arka bahçeden duvardan atlayıp kaçtım." diye konuştu.
 
Balaban, İzmir'de bir gece kaldıktan sonra evine döndüğünü ifade  ederek şöyle devam etti:
 "Beni bulamadıkları için aradan 24 saat geçtikten sonra evime geldim.  Çünkü 24 saatten sonra bana bir şey yapamazlar o süre içerisinde bulsaydılar  istedikleri gibi işkence uygulayabilirlerdi."
 
Kaçmasının Türkiye gündemine oturmasından dolayı da çok şaşırdığını  dile getiren Balaban, "düğün işkencesi"nin aslında eğlence amaçlı bir oyun  olduğunu ve kaçarak 24 saat saklanmasının da oyunun bir parçası olduğunu  kaydetti.
 
Balaban, yaşıtı Berivan Aksoy ile mahallelerinde önceki gün düğün  töreni düzenlenmiş, Damat Balaban, gelinin eve getirilmesi sırasında, evin arka  bahçesinden kaçmıştı.
 

YAŞAM HABERLERİ

BENZER HABERLER

YAŞAM FOTO GALERİSİ

YAŞAM VİDEO GALERİ

250 Karakter