Maratonla büyüyen bir nesil! 25 yaşına geldi...

Vodafone 39. İstanbul Maratonu’nda on binlerce kişi, ‘Çocuklarımızın geleceği için koşuyoruz’ sloganıyla yarıştı. 5 kategorideki koşunun maraton yarışına yine Kenyalılar damga vurdu. Erkeklerde Abraham Kiprotich, kadınlarda Ruth Chepngetich zirveye çıktı

Eklenme Tarihi : 13.11.2017 10:43

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Spor İstanbul ve Vodafone tarafından bu yıl “Çocuklar için koş” temasıyla düzenlenen Vodafone 39’uncu İstanbul Maratonu, büyük bir coşkuyla gerçekleşti.

2015’te “Kadına şiddete dur de”, 2016’da ise “15 Temmuz şehitleri için koşuyoruz” temalarıyla gerçekleştirilen organizasyonun bu yılki sloganı, “Çocuklarımızın geleceği için koşuyoruz” olarak belirlendi. Maraton, 15K, 10K, Halk Koşusu ve Tekerlekli Sandalye olmak üzere beş ayrı kategoride gerçekleşen organizasyona 100 ülkeden yaklaşık 125 bin kişi katılırken, 86 elit atlet de mücadele etti. Anadolu yakasından başlayan, Avrupa yakasında son bulan dünyanın ‘kıtalararası’ tek maratonunda yine Afrikalı atletlerin ağırlığı vardı. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü gişelerinin gerisinden başlayan ve Sultanahmet Meydanı’nda sona eren 42 kilometre 195 metrelik maratonun ortalarından itibaren 16 atlet, ön grubu oluşturdu ve yarışın büyük bölümünü bu grup toplu olarak geçti.

DÖRT YIL SONA YENİDEN

Finişe yaklaşılırken kopmaların yaşandığı yarışı erkeklerde Kenya asıllı Fransız Abraham Kiprotich, 2 saat 11 dakika 22 saniyelik derecesiyle ilk sırada bitirdi. Kiprotich, 2013 yılında da İstanbul’da maraton kazanmış ancak doping yaptığı tespit edildiği için birinciliği geri alınmıştı. İki yıllık doping cezasının ardından yeniden atletizme dönen Kiprotich, 4 yıl önce kaybettiği şampiyonluğu yeniden kazandı.

CHEPNGETİCH’TEN ÇİFTE ZAFER

Kadınlarda uzun süre önde birlikte koşan iki atletten Ruth Chepngetich 2 saat 22 dakika 36 saniyeyle birinci oldu. Kenyalı atlet böylece 30 Nisan’da kazandığı Vodafone Yarı Maratonu’ndan sonra İstanbul Maratonu’nu da ilk sırada tamamlayarak bu yıl İstanbul’daki ikinci zaferine imza attı

RENKLİ GÖRÜNTÜLER

15 Temmuz Şehitler köprüsü bu yıl da maratonun renkli karelerine sahne oldu. Köpeğiyle köprüden geçenler oldu. Köprüde evlenme teklifi eden için de alan içinde hafızalara kazınan bir gün oldu. Köprüdeki ölümsüz anlar ise sosyal medyadan paylaşıldı.

Editörün notu! İlk kez 1997'de takip etmeye başladığım o yıllardaki adı Avrasya Maratonu olan şölende yine bir Kasım ayında eski adıyla Boğaziçi şimdi ki adıyla da 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nden geçen bir ailenin fotoğrafını çektim. 4-5 yaşlarında olan kız çocukları bana her yıl aynı yerde fotoğraf çektirdi. Ve aradan geçen 20 yıl sonunda çocuklar genç kız oldu. Bir neslin maratonla nasıl büyüdüğüne bizzat ben tanık oldum.

(Nusret Odabaş) / Haber7.com

İşte 39. Vadofone İstanbul Maratonu'nun ardından yaşanan tüm renkli kareler...

 

SPOR HABERLERİ

BENZER HABERLER

SPOR FOTO GALERİSİ

SPOR VİDEO GALERİ

250 Karakter