"Dünyanın en büyük operasyonunu yürütüyoruz"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen Türk Kızılayı'nın 149. kuruluş yıl dönümü, bağışçılara madalya dağıtım töreni ve iftar programında konuştu.

Eklenme Tarihi : 11.06.2017 23:47

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı konuşmada,Hazreti Muhammed'in, "Bir mümin, aç bir mümini doyurursa, Allah da o kimseyi cennet meyveleriyle doyuracaktır. Bir mümin, susuz kalan bir müminin susuzluğunu giderirse, Allah kıyamette ona rahiki mahtumdan içirecektir. Bir mümin, elbiseye ihtiyacı olan bir mümini giydirirse, Allah da ona cennetin yemyeşil elbiselerinden giydirecektir." buyurduğunu aktararak, "Bizim inancımızda, kültürümüzde, ihtiyaç sahibi insanları doyurmak, içirmek ve giydirmek işte böylesine büyük bir öneme sahiptir." diye konuştu.

Nüfusun çoğaldığı, şehirlerin büyüdüğü, imkan sahipleriyle ihtiyaç sahiplerinin birbirlerini bulmasının zorlaştığı bir dönemde bireysel olarak hayırlı hizmetleri ifa etmenin oldukça güç olduğuna işaret eden Erdoğan, Kızılay gibi kurumların yaygın organizasyonları ve uzun bir geçmişten süzülüp gelen birikimleriyle, tecrübeleriyle bu işi yerine getirdiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu amaçla çalışan pek çok sivil toplum kuruluşu bulunduğunu kaydederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Her birine şahsım, milletim adına şükranlarımı arz ediyorum. Ancak şu da bir gerçektir ki günümüz dünyasında her iş gibi yardım toplama ve bunları yerlerine ulaştırma faaliyetleri de amatör bir ruhla, inançla bir profesyonellik gerektiriyor. Aksi takdirde milletimizin büyük bir şevkle kendi nafakasından kısarak yaptığı yardımların heba olması veya yanlış ellere geçmesi kaçınılmaz hale geliyor. Geçmişte komşu ülkelerimizden birine büyük şehirlerimizdeki belediyelerimizden birinin kendi imkanlarıyla gönderdiği 7 kamyon yardım malzemesinden tek bir paketin dahi yerine ulaşamadan yollarda yağmalandığını biliyorum. Türk Kızılayı ve insani yardımlar konusunda kendini ispatlamış çeşitli sivil toplum kuruluşlarımız, uzun yıllara sari tecrübeleri ve kurdukları güçlü ilişkiler sayesinde bu tür sıkıntıların üstesinden gelebilmektedir. Bizlerin bireysel olarak yapma imkanı bulamadığımız için Kızılay'ımızın üzerinden gerçekleştirdiğimiz her yardım ihtiyaç sahiplerine ulaştıkça Peygamber Efendimizin müjdesine mazhar olduğumuzu bilmeliyiz. Yardımlaşma ve dayanışma kültürümüzün Kızılay gibi kurumsal yapılarına ne kadar çok sahip çıkarsak, ülkemizin ve dünyanın daha huzurlu daha güvenli bir yer haline gelmesine o derece katkıda bulunmuş oluruz."

"TEK MİLLET, TEK BAYRAK, TEK VATAN, TEK DEVLET ANLAYIŞIYLA GELECEĞE YÜRÜYELİM"

Kızılay'ın Suriye'de, Arakan'da, Myanmar'da, Pakistan'da afetlerde yardım ulaştırdığını dile getiren Erdoğan, Türkiye'nin dört bir yanında afetler olduğunda da Kızılay'ın orada olduğunu belirtti.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şöyle devam etti:
"Bunun için bugün burada madalyalarını takdim ettiğimiz hayırseverlerimizin gösterdiği alicenaplığı çok değerli görüyorum. Eğer bugün Türkiye, dünyanın en büyük mültecilere yardım operasyonunu, kimseye ihtiyaç duymadan kendi başına yürütebiliyorsa bunda Kızılay'ımızın çok büyük rolü vardır. Beyaz zemin üzerinde sola bakan kırmızı hilal işaretinin gücünü ve itibarını yardımlarımızla ve iyi yönetimimizle ne kadar yükseltirsek, kendi vatandaşlarımıza, kardeşlerimize, tüm insanlığa o derece faydalı hizmetler yapabiliriz. Bundan dolayı başta başkanımız, yönetim ve tüm gönüllülerimiz olmak üzere hepsini tebrik ediyorum, kutluyorum, Allah kendilerinden razı olsun diyorum. Vatandaşlarımız, Kızılay'a yaptıkları her kuruş bağışın yerine ulaştığından da emin olsunlar. Türk Kızılayı bünyesinde gönüllü ve profesyonel olarak hizmet veren her bir kardeşimin de bu anlayışla hareket ettiğine inanıyorum. Rabbim yar ve yardımcımız olsun."

Erdoğan, ödül alan bağışçıları tebrik ederek, sözlerini "Rabbimden bizlere ramazana ulaştırdığı gibi sağlık ve afiyet içinde bayrama da bizleri kavuşturmasını niyaz ediyorum. Ülkemizin ve milletimizin bekası için canlarını veren tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Rabiamızı da unutmayalım diyorum. Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet anlayışıyla geleceğe yürüyelim diyorum. Bu ülkü yolunda yurt içinde ve dışında kahramanca mücadele veren güvenlik güçlerimize buradan selamlarımızı, muhabbetlerimizi iletiyorum. Tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum." diyerek tamamladı.

 

SİYASET HABERLERİ

BENZER HABERLER

SİYASET FOTO GALERİSİ

SİYASET VİDEO GALERİ

250 Karakter