"Baklagil ağırlıklı beslenme modeline geçmeliyiz"

Namık Kemal Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Alpaslan, özellikle kalp-damar hastalığı olan kişilerin beslenmesine dikkat etmesi gerektiğini belirterek, "Katı yağlardan ve unlu gıdalardan uzak kalıp meyve, sebze ve kuru baklagil ağırlıklı beslenmeye yönelmeliler." dedi.

Eklenme Tarihi : 27.11.2017 13:05

Alpaslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, baklagillerin tüketimi konusunda sağlık otoritelerinin ittifak etmiş olduğunu söyledi.

Özellikle kalp-damar hastalığı olan kişilerin beslenmesine dikkat etmesi, katı yağlardan ve unlu gıdalardan uzak kalıp meyve, sebze ve kuru baklagil ağırlıklı beslenmeye yönelmesi gerektiğini vurgulayan Alpaslan, şunları kaydetti:

"Özellikle lifli gıdaların tüketilmesi konusunda herkes ittifak etmiş durumda. Biz bundan vazgeçtik; bugün yemekhanelere gittiğimizde kuru fasulye çıktığında çok sınırlı sayıda insan yemeğe geliyor. Kuru fasulye, nohut, börülce ve bunlarla birlikte mercimek çorbası tüketilmesi gerekmektedir. Baklagiller herkes tarafından ittifak edilen bir besin gurubu. Özellikle kış aylarına girdiğimiz bu dönemlerde sebze ve meyve tüketimini de arttırmak gerekiyor."

Alpaslan, özellikle kış aylarında insanların doğal besinlere yönelmesi gerektiğini ifade ederek, "Kış aylarında bitkisel çayların tüketimi de arttırılmalı. Vücutta oluşacak hastalıkların önlenmesinde lif kaynağı olan sebzelerin tüketilmesinde yarar var." diye konuştu.


SAĞLIK HABERLERİ

BENZER HABERLER

SAĞLIK FOTO GALERİSİ

SAĞLIK VİDEO GALERİ

250 Karakter