Tıp dünyası şokta! İlk kafa nakli gerçekleştirildi

İddialı açıklamasıyla dünya çapında ünlenen Doktor Sergio Canavero, sözünü verdiği ilk nakil ameliyatını Çin'deki bir klinikte ölü bir beden üzerinde gerçekleştirdiğini öne sürdü

Eklenme Tarihi : 17.11.2017 18:00

İtalyan Doktor Sergio Canavero ilk kafa naklini Çin'de ölü bir beden üzerinde gerçekleştirdiğini iddia etti.

Ölü beden üzerinde gerçekleştirilen nakilde, Canavero'nun beden ve kafanın sağlıklı bir şekilde yaşayabilmesi için sinir, omurga ve damarları birleştirme işlemini başarıyla sonuçlandırdığı iddia edildi.

Cerrah Canavero, kendisini kafa nakli gerçekleştirilen ilk insan olarak tanımlarken, yaşayan bir beden üzerinde bir naklin "yakında" yapılabileceğini söyledi.

Canavero, Viyana'da düzenlediği konferansta "Kadavralar üzerindeki ilk kafa nakli gerçekleştirildi. Şimdi sıra, bu nakli beyin ölümü gerçekleşmiş bir organ bağışçısıyla yapmak" dedi.

Naklin gerçekleşip gerçekleşmediği hakkında sağlam bir kanıt göstermeyen Canavero, ameliyat hakkındaki araştırma yazısının "bir iki gün" içinde yayımlanacağını söyledi.

Canavero aynı zamanda, canlı bir beden üzerinde yapılacak ilk ameliyat için gönüllü olan Valery Spiridinov'un nakil işleminde, Rus adamın kafasının önce dondurulacağını ve ardından başka bir bedene yerleştirileceğini söyledi.  

Pek çok doktor, nakil yapılacak ilk canlı hastanın nakil sonrası alışma döneminde "ölümden daha kötü" acılarla karşılaşabileceğini ve bu yüzden bu operasyona sıcak bakmadıklarını söylüyor.

GÜNCEL HABERLERİ

GÜNCEL FOTO GALERİSİ

GÜNCEL VİDEO GALERİ

250 Karakter