Mersin'deki darbe girişimi davası yarın başlayacak

Mersin'de Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimine ilişkin, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in bir numaralı sanık olduğu, aralarında tutuklu eski Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan ve eski 3. sınıf emniyet müdürü Hasan Basri Dağdelen'in de bulunduğu, çoğunluğu rütbeli askerlerden oluşan 25'i tutuklu 29 şüphelinin yargılanmasına yarın başlanacak.

Eklenme Tarihi : 19.06.2017 14:53

Mersin Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ömer Faruk Güngör, tarafından hazırlanan, Mersin 7. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen 462 sayfalık iddianame kapsamında sanıklar ilk kez yarın hakim karşısına çıkacak.

Davada, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in yanı sıra 15 Temmuz gecesi kendisini sözde "sıkıyönetim komutanı" ilan eden eski Deniz Kuvvetleri Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Demirhan ve Dağdelen'in aralarında olduğu, çoğunluğu meslekten ihraç edilen rütbeli askerlerden oluşan 25'i tutuklu 29 sanık yargılanacak.

İddianamede, "devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozmak, cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs etmek, cebir ve şiddet kullanarak TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya TBMM'nin görevlerini kısmen veya tamamen yapmasını engellemeye teşebbüs etmek, cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek, Türkiye Cumhuriyeti hükümetine karşı isyan, silahlı terör örgütüne üye olmak ve bu suçlar için anlaşmak" suçlarını işledikleri kaydedilen sanıklar hakkında 4'er kez ağırlaştırılmış müebbet ve 78'er yıl hapis cezası isteniyor.

GENEL HABERLERİ

BENZER HABERLER

250 Karakter