İki TEOG'da 665 öğrenci birinci oldu

MEB Müsteşarı Tekin, TEOG sınavına ilişkin "Toplam 12 dersin 240 sorusunun hepsini doğru yapan öğrenciler teorik olarak diğerlerinin önündedir. Onun sayısı da sadece 665'tir." dedi.

Eklenme Tarihi : 08.06.2017 15:23

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Yusuf Tekin, HaberTürk televizyonun canlı yayınına katılarak, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavında tüm soruları doğru yanıtlayan öğrenci sayısının fazla olmasına yönelik eleştiriler ve gündemdeki diğer konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

2013 yılında temel eğitimden ortaöğretime geçişte sınav uygulamasını kaldırdıklarını belirten Tekin, TEOG'un merkezi ortak sınav olduğunu ve öğrencinin okulunda yapılan herhangi bir sınavdan farksız olmadığını söyledi.

Tekin, TEOG'da tüm soruları doğru yanıtlayan 17 bin öğrencinin olmasının şaşırtıcı olmadığını belirterek şunları kaydetti:

"Normal yazılıda çocuklarımız Türkçe dersinin, Matematik dersinin birinci, ikinci yazılılarında nasıl 100 alan, öğretmenin sorduğu bütün sorulara doğru yanıt veren öğrencimiz varsa, burada da var. Eğer birinci değerlendirmesi yapacaksak şunu yapabiliriz. Birinci dönem 6 dersten bir yazılı sınavını ortak yaptık. İkinci dönem de 6 dersten bir yazılı sınavını ortak yaptık. Toplam 12 dersten 240 sorunun hepsini doğru yapan öğrenciler, teorik olarak diğerlerinin önündedir. Onun sayısı da sadece 665'tir. 665 kişi her iki dönemde bütün soruları doğru cevaplayan öğrenci sayısıdır."

Tekin, TEOG'un liseye geçmek için kullanılmadığını, okul başarısını ölçmek için de kullanılan bir sınav olduğunun altını çizdi.

Soruların kolay olduğuna yönelik eleştirilerin sendikacılardan geldiğini kaydeden Tekin, "Otursunlar bu soruları kendileri çözsünler. Uzman öğretmenlere çözdürmesinler. Eğer kolay diyorlarsa itirazım yok. Madem sorular kolaydı, endişeleri vardı. Niye sınav yaptığımız hafta çıkıp, 'Milli Eğitim Bakanlığı soruları kolay sordu, başarı yükselecek', niye böyle bir şey söylemediler? Bu analizler sorular üzerinden değil, sonuçlar üzerinden yapılmıştır, külliyen yanlıştır. Bu sınavı da diğer sınavlardaki kriterlere göre yaptık." diye konuştu.

Tekin, 30 Haziran'da ortaokullardan liseye geçişte kullanılan Yerleştirmeye Esas Puanları (YEP) ilan edeceklerini ve özel okulların kayıt ekranını açacaklarını da bildirdi.

EĞİTİM HABERLERİ

BENZER HABERLER

EĞİTİM FOTO GALERİSİ

EĞİTİM VİDEO GALERİ

250 Karakter