Bakan açıkladı: Buraya evli giren boşanıp çıkıyor

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, eğitimsiz kişiler tarafından açıklan aile danışma merkezlerine tepki göstererek "Buraya giden çiftler boşanıp çıkıyor" dedi.

Eklenme Tarihi : 27.01.2017 12:39

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'nın konuğu oldu. Bakan Kaya, eğitimsiz kişiler tarafından açılan aile danışma merkezlerinin tepsiti için çalışma başlattıklarını ve tespit edilen merkezlerin kapatıldığını açıkladı.

Kaya, "Buraya giden çiftler boşanıp çıkıyor" diye konuştu. 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın açıklamalarının öne çıkan bölümleri şöyle:

"İstanbul'da görüyorum mahalle, sokak aralarında aile danışma merkezi levhasıyla iş yapan merkezler var. Bize buralar hakkında çok fazla ihbar geldi. Buraya giden çiftlerin hep boşanarak çıktığına yönelik gelen ihbarlar üzerine denetimlere başladık. Gerçekten birçok yerin ehil olmayan kişiler tarafından açıldığını gördük.

Aile danışmanlığı sertifikası dahi olmayan, üniversite mezunu dahi olmayan, denklik almış bir diploması olmayan kişiler tarafından bu merkezlerin işletildiğini gördük. Bu konuda önlem almaya başladık, denetimlerimiz hızlı şekilde devam ediyor. Yetkin kişiler tarafından açılmayan ve ruhsatlandırılmayan yerlerin kapatılması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

YÜZDE 38'İ BOŞANMAKTAN VAZGEÇTİ

Boşanma sürecinde danışmanlığımıza başvuran 7 bin 500 çiftimizden yaklaşık yüzde 38'i evliliğini devam ettirme kararını aldı.

DOĞUM YARDIMI

İlk çocuğa 300 lira, ikinci çocuğa 400 lira, üç ve sonraki çocuklar için de 600 lira olmak üzere doğum yardımı yapıyoruz. Şimdiye kadar 1 milyon 770 bin çocuk için 755 milyon lira doğum yardımı yaptık.

"YENİ BİR SOSYAL YARDIMIMIZ VAR"

Yeni bir sosyal yardımımız var. Kronik, ağır hastalığı olan, kronik hastalığı sebebiyle maddi açıdan çok ciddi bir şekilde zarar görmüş son dönem kanser hastaları, devlet tarafından düzenli takibi yapılan tüberküloz hastaları, kas hastalıkları gibi ağır kronik hastalıklarda muhtaç duruma düşmüş vatandaşlarımıza da yeni bir yardım çalışması yapıyoruz.

KAMUDA ENGELLİ İSTİHDAMI 49 BİLERE ÇIKTI

2002 yılında kamudaki engelli istihdamı 5 bin 700 iken, bugün bizim en son ağustos ayında yaptığımız atamayla kamuda engelli istihdamını 49 binlere çıkardık. İşçi statüsünde de AK Parti iktidarı öncesinde 45 bin engellimiz kamu ve özel sektörde işçi statüsündeyken, bugün 99 bin kişi işçi olarak kamuda ve özel sektörde çalışabiliyor.

MALUL SAYILMAYAN GAZİLERLE İLGİLİ ÖNEMLİ DÜZENLEME

En son çıkan Kanun Hükmünde Kararname ile malul sayılmayan terörle mücadele gazilerimiz için bir düzenleme yaptık. Malul sayılmayan terörle mücadeledeki gazilerimizden kalıcı hasarı olan, organ kaybı ve kalıcı sekeli olanlar için yeniden bir değerlendirme yapılacak ve uygun görülenlere aylık bağlanması sağlanmış olacak. Geriye dönük de çalışacak. Biz şehit yakınlarımız ve gazilerimiz arasında ayrım yapmıyoruz.

AİLE HABERLERİ

AİLE FOTO GALERİSİ

AİLE VİDEO GALERİ

250 Karakter

ankara

boşanmayı azaltmak istiyorsanız tvlerdeki dizilere sert fltreler getirmek zorundasınız evlilik programlarınıda kapatmanız gerekiyor....

ali veli

sayın bakan siz muharip gazilere ayrımcılık yapıyorsunuz .ayrımı çok iyi biliyorsunuz..artık hükümetinizin muharip gazileri saymadığınızı düşünmeye başladım.hükümetin gazisi birde devletin gazisi muharip gaziler.bunu düşünmekten sıkılıyorum