Pişiğe karşı evde uygulanabilecek çözümler

Pişik olan bebeğiniz için evde birtakım doğal çözümler uygulayabilirsiniz. Nasıl mı?

Eklenme Tarihi : 29.12.2016 09:54

Bebeklerde oldukça yaygın görülen pişik, bebeğin bezli olduğu alanda kızaran iltihaplı deriye verilen isimdir. Pişik, beslenme değişikliğinden meydana geldiği gibi, losyon, bebek mendilleri, sabunlar, kimyasal ve bebeğin bezinin uzun süre değiştirilmemesi nedeniyle de görülebilir. Bazı çocukların cildi diğerlerine göre daha hassas yapıya sahip olur. Ciltteki sürtünme döküntülere ve bu döküntüler de enfeksiyona yol açabilir.

Bebeğinizin poposundaki döküntülerde bakteriler bulunur. Bu yüzden öncelikle bu bakterilerin yayılmaması için bebeğinizin bezini değiştirmeden önce ve sonra mutlaka ellerinizi yıkayın.

Pişiğe karşı evde birtakım doğal yöntemler de uygulayabilirsiniz. Tabii ki bebeğinizin sağlığı için her zaman önce doktora danışmakta fayda var.

Pişiğe karşı evde uygulayabileceğiniz yöntemler:

Vazelin: Vazelin pişik için muheşem bir ev çözümüdür. Bebeğin bezini değiştirirken, etkilenen alan üzerinde her zaman ince bir tabaka vazelin sürün. Vazelin uygulamadan önce bebeğinizin altını ılık su ve yumuşak bir havlu yardımıyla temizleyip iyice kurutun.

Hindistan cevizi yağı: Hindistan cevizi yağı, nemlendirici ve anti-mantar özelliğine sahip olduğu için pişik sorununa karşı mükemmel sonuç verir. Bebeğinizin bezini her değiştirdiğinizde poposuna Hindistan cevizi yağı sürebilirsiniz. Şiddetli döküntü varsa, Hindistan cevizi yağının içine birkaç damla çay ağacı yağı da ekleyebilirsiniz.

Anne sütü: Emzirmek bebekleri birçok enfeksiyon ve bakteriye karşı korur. Bunun için bebeğinizi ne kadar emzirirseniz o kadar faydasını görürsünüz. Enfekte alana birkaç damla anne sütü uygulayarak açık bir şekilde kurumasını sağlayın. Ardından bebeğinizi bezleyebilirsiniz.

Zeytinyağı: Zeytinyağının nemlendirici özelliği cildi yatıştırır. 1 tatlı kaşığı suyun içine 1-2 çay kaşığı zeytinyağı karıştırıp bebeğinizin altına nazikçe uygulayın. Ardından bezleyebilirsiniz.

Masaj yağı: Badem yağı, susam yağı ve jojoba yağı gibi yağlar pişik kabarcıklarına çok iyi gelir. Bebeğinizi banyodan sonra iyice kurulayın ve bu yağlardan herhangi biri ile bebeğinize nazikçe masaj yapın. Böylece bebeğiniz hem rahatlamış olur, hem de pişiğe karşı bir önlem almış olursunuz.

AİLE HABERLERİ

BENZER HABERLER

AİLE FOTO GALERİSİ

AİLE VİDEO GALERİ

250 Karakter